
Re: Zrywanie zawleczki, blokujący się ślimak w kotle.
Zrywanie zawleczki lub blokowanie ślimaka w kotle z podajnikiem ?
Opis I
Zerwanie zawleczki, blokowanie ślimaka to taka sama usterka jak przepalenie (wybicie) bezpiecznika w instalacji elektrycznej. Taka usterka nie podlega gwarancji i nie jest gwarancją producenta lub importera objęta. Trzeba bezpiecznik wymienić i tyle.
Gdy kocioł zrywa zawleczkę (bezpiecznik), blokuje ślimak to powodem może być:
1. Złej jakości paliwo.
2. Niewłaściwa obsługa serwisowa lub jej całkowity brak.
a. ślimak zużyty – rdzawe wżery na ślimaku utrudniające przesuwanie się węgla i obracanie ślimaka.
b. rura podawcza od strony wewnętrznej ma ubytki lub wżery o chropowatej powierzchni. Powierzchnia rury blokuje przesuw paliwa, utrudnia ruch ślimaka i opału. Działa hamująco jak struktura papieru ściernego o grubej ziarnistości.
Jak temu zaradzić ?
Dwa razy do roku:
1. ślimak wymontować i czyścić - piaskować lub szlifować, ewentualnie wymienić.
2. rurę podawczą od strony wewnętrznej czyścić, drapać, szlifować tak aby jej powierzchnia była gładka.
3. Kolano retorty dokładnie czyścić. Zalegające tam spieki muszą być usunięte.
Jak widać czynności związane ze zrywaniem zawleczki lub blokowaniem ślimaka polegają głównie na czyszczeniu kotła (wymiennika, mechanizmu podawczego) i wymianie zużytych, wyeksploatowanych części.
Prace polegające głównie na czyszczeniu wykonać najlepiej we własnym zakresie lub zlecić je instalatorowi który kocioł zamontował. To prace odpłatne dlatego do nich sprzedawcy, producenta lub importera wzywać nie trzeba.
Skuteczność wysiłku utrzymywania kotła i jego mechanizmów w higienicznym stanie jest gwarantowana. Czyszczenie kotła i utrzymywanie podzespołów w należytym stanie technicznym to podstawowe obowiązki użytkownika. Po ich spełnieniu dolegliwości zrywania zawleczki, blikowanie ślimaka z pewnością nie będą występować.
Opis II
Gdy dochodzi do blokowania lub zrywania zawleczki trzeba wyciągnąć ślimak razem z motoreduktorem. Wybić zawleczkę i wyciągnąć ślimak z motoreduktora. Wyczyścić rurę w której ślimak się znajduje. Mogło dostać się tam np. drewno lub kamień. Po dłuższym okresie użytkowania w rurze osiada się i cementuje pył. Ten pył należy usunąć. Nieuzasadnione, coraz częściej występujące blokowanie ślimaka kotła podajnikowego lub zrywanie zawleczki spowodowane może być też korozją lub zużyciem ślimaka. Wilgotny węgiel + agresywne związki w nim występujące (siarka) są tego przyczyną. Nierówności, porowatość, ubytki, wyszczerbienia, pogięcia powodują znaczny wzrost oporów podczas obracania się ślimaka co w konsekwencji prowadzi do zrywania zawleczki, blokowania ślimaka i wyświetlenia alarmu na sterowniku.
Co w takiej sytuacji należy robić?
Ślimak piaskować, szlifować (powierzchnia ślimaka musi być gładka o metalicznym połysku), malować farbą antykorozyjną lub ślimak wymienić na nowy. Ewentualne zamówienie na ślimak przesłać wraz z dokładnym określeniem producenta i modelu kotła. W zamówieniu należy podać długość części roboczej ślimaka, długość i średnicę części chwytowej ślimaka - osi wchodzącej do motoreduktora. Podać też trzeba czy część chwytowa ma wyfrezowany rowek na klin lub jest otworek na zawleczkę – śrubkę. Przed złożeniem - wprowadzeniem ślimaka do motoreduktora część chwytową ślimaka nasmarować towotem. Zabezpieczy to nas przed niebezpieczeństwem zatarcia ślimaka w motoreduktorze.
Opis III
Kocioł podajnikowy wymaga systematycznych przeglądów i serwisowania. Inaczej ślimak będzie się blokować. Blokujący się ślimak powoduje pracę silnika na zwarciu - bez oporów indukcyjnych. Silnik pracuje jak grzejnik uzwojenie przegrzewa się.
Ten stan prowadzi do uszkodzenia kondensatora i cewki rozruchowej, czasami całkowitego spalenia silnika (wtedy pod napięciem silnik już nie buczy).
W jednym i drugim przypadku silnik nadaje się tylko do naprawy w zakładzie - przewijanie silników elektrycznych.
Profilaktycznie po 3 – 4 latach pracy silnika elektrycznego w kotle podajnikowym, mowa o silniku motoreduktora, trzeba wymienić kondensator silnika. Sprawa za 15 zł a kłopotów robi za złotych 1500.
Kondensator można znaleźć tutaj.