Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyc je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej »
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 21 maja 2022, o 23:29Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Pompy ciepła a kolektory słoneczne – analiza porównawcza 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 5 sty 2010, o 15:10
Posty: 2
Post Pompy ciepła a kolektory słoneczne – analiza porównawcza
Przygotowanie odpowiedniego systemu odpowiedzialnego za przygotowanie ciepłej wody użytkowej jest niewątpliwie jedną z głównych decyzji jaką przyjdzie nam podjąć podczas budowy nowego domu. Równocześnie, coraz to większym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie odnawialnych źródeł ciepła bądź to w postaci pomp ciepła typu powietrze-woda lub też kolektorów słonecznych. Oba rozwiązania niosą ze sobą wiele wymiernych korzyści. Jakkolwiek z uwagi na fakt, iż oba urządzenia są konstrukcyjnie inne (a co za tym idzie – jedne mogą być znacznie droższe od drugich) i oba wykorzystują inne techniki pozyskiwania naturalnego ciepła, wybór pomiędzy pompą ciepła typu powietrze-woda a kolektorem słonecznym od pewnego czasu jest źródłem burzliwych rozmów i debat w środowisku fachowców i pasjonatów dziedziny Techniki Grzewczej. Niniejszy artykuł ma za zadanie zestawić ze sobą oba z wyżej wymienionych urządzeń jak również wyszczególnić te mocne strony jednego z nich, których drugiemu brak, i vice versa.

POMPA CIEPŁA TYPU POWIETRZE-WODA

Podczas zakupu tego urządzenia, możliwy jest wybór z szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku, poczynając od najprostszych rozwiązań w postaci pomp wentylacyjnych o mocy startowej 1 kW, kończąc na jednostkach zaawansowanych technologicznie i posiadających znacznie większe możliwości konfiguracyjne (np. dających się łączyć w kaskady lub też z możliwością dodatkowego podgrzewania wody kotłowej). Cena urządzenia w najbardziej uproszczonej formie oscyluje w granicy 10.000 złotych, natomiast urządzenia wysoko-zaawansowane to koszt opiewający na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Rozwiązanie w postaci wentylacyjnej pompy ciepła jest rozwiązaniem zdecydowanie najtańszym i najprostszym w obsłudze. Zasada działania pompy jest następująca: ciepło pochodzące z powietrza wentylacyjnego, które uprzednio wywiewane jest przez układ kanałów z pomieszczeń mieszkalnych budynku jest absorbowane przez pompę. Tak działająca pompa stanowi równocześnie funkcję wentylacji mechanicznej budynku. Zmiana aktualnego zapotrzebowania na ciepłą wodę może być regulowana poprzez dostosowanie wydajności pracy wentylatora. Obsługa takiej pompy (z dowolnego punktu) sprowadza się do użycia radiowego pilota.
Wentylacyjne pompy ciepła w formie bardziej zaawansowanej wyposażone są w zintegrowany zbiornik ciepłej wody użytkowej. Mają one ponadto zdolność do przejęcia roli zasilania instalacji c.o. jak również umożliwiają realizację wentylacji nawiewnej. Z uwagi na fakt, iż większość pomp tego typu ma ograniczoną wydajność, dodatkowym elementem ich wyposażenia są grzałki zanurzeniowe, które pełnią funkcję szczytowego źródła energii.
Odmienny typ stanowią pompy typu powietrze-woda o dużo większych mocach, które zasilane są powietrzem zewnętrznym. W większości przypadków funkcją tych urządzeń jest produkcja zarówno ciepłej wody użytkowej jak i centralnego ogrzewania. Tego typu urządzenia mają przeważnie moc od kilku do kilkunastu kW ale dzięki możliwości łączenia ich w kaskady można je śmiało wykorzystać w obiektach, w których zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie większe.

Reasumując, korzyści jakie wynikają z posiadania pompy ciepła typu powietrze-woda są następujące:

  * szeroka gama produktów dostępnych na rynku;
  * całoroczny tryb pracy;
  * wyższa wydajność;
  * możliwość prowadzenia chłodzenia oraz wentylacji;
  * żywotność dochodząca nawet do 25 lat;
  * bezobsługowość.

KOLEKTORY SŁONECZNE

Kolejną popularnie stosowaną i wysoko-ekologiczną odmianą energii odnawialnej są kolektory słoneczne. Przez ostatnie lata popularność solarów wzrosła dosyć znacząco, co z kolei miało przełożenie na obniżeniu ceny urządzenia (w chwili obecnej kolektory słoneczne można nabyć w cenach zbliżonych do ich ekologicznych konkurentów – pomp ciepła). Gdyby zestawić ze sobą solary i pompy ciepła, można zauważyć, że obydwa urządzenia posiadają pewne cechy wspólne. Jedną z takich cech jest to, że oba urządzenia działają na zasadzie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w postaci promieniowania słonecznego i powietrza o określonej temperaturze. Ponadto, zarówno w przypadku pompy ciepła jak również kolektorów słonecznych można mówić o dosyć znaczącej oszczędności w ogrzewaniu wody użytkowej. Jakkolwiek korzystanie z odnawialnych źródeł energii wiąże się również z pewnymi ograniczeniami, jeśli nie wadami. W celu podgrzania około 300 litrów wody w zasobniku z temperatury 10 do 45°C zapotrzebowanie wynosi mniej więcej 12 kWh. Aby pokryć zapotrzebowanie na taką ilość energii kolektory słoneczne będą potrzebowały już 4 m2 własnej powierzchni czynnej, zużywając przy tym 0,3 kWh energii elektrycznej w celu napędzenia pompy podpiętej do układu solarnego. Stosując pompę ciepła, aby uzyskać odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosić będzie 4 kWh. Różnica w cenie pomiędzy zestawem kolektorów słonecznych o powierzchni paneli wynoszącej 4m2 i podgrzewaczem wody o pojemności 300 litrów, a odpowiednią pompą ciepła wynosi pomiędzy 1 a 2 tys. zł (10-11 tys. dla zestawu solarnego i około 9 tys dla pompy ciepła). W obu przypadkach oszczędność energii w skali rocznej wynosić będzie około 2000 kWh. Jakkolwiek, pomimo faktu, że pompa ciepła jest urządzeniem stosunkowo tańszym od zestawu kolektorów słonecznych, to z ekologicznego punktu widzenia jest to rozwiązanie mniej korzystne, gdyż zużycie energii elektrycznej jest zdecydowanie większe przy oszczędności na zbliżonej ilości energii cieplnej. Dodatkowo pewnym uniedogodnieniem w przypadku pompy ciepła jest to, że znacząca ilość elementów składowych jest elementami mechanicznymi, które długodystansowo są bardziej podatne na zużycie i zepsucie. Przez analogię, jedynym mechanicznym elementem jaki znajduje się w zestawie solarnym jest pompa obiegowa, stąd podatność na ewentualną awarię jest znacznie niższa. Ponadto, podczas gdy praca układu solarnego jest w zasadzie bezhałasowa, poziom hałasu w przypadku pomp ciepła jest stosunkowo wysoki.

Podsumowując, zarówno pompa ciepła jak i kolektory słoneczne są urządzeniami ekologicznymi, bazującymi na odzysku naturalnej energii z otoczenia (czy to z powietrza, wody lub promieniowania słonecznego) i tym samym umożliwiającymi generowanie dużych oszczędności na zużycie energii cieplnej. Jakkolwiek, o ile pewne aspekty przemawiają korzystnie zarówno na rzecz kolektorów słonecznych (bezhałasowość, mniejsza podatność na awarie, itp.) jak i pomp ciepła (cena, całoroczny tryb pracy), o tyle oba urządzenia posiadają swoje ograniczenia i wady. Sztuka wyboru odpowiedniego urządzenia uzależnione będzie zatem w dużym stopniu od umiejętności osiągnięcia kompromisu. Podjęcie ostatecznej decyzji pozostawiam Państwu.


18 lut 2010, o 10:45
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 gru 2012, o 12:23
Posty: 1
Post Re: Pompy ciepła a kolektory słoneczne – analiza porównawcza
A może zarówno to jak i to...?! Ja jeszcze optuję za wykorzystaniem energii wiatru! Obecnie są produkowane niewielkie turbiny wiatrowe przystosowane do budynków mieszkalnych... Taki wiatrak jest w stanie zapewnić energię elektryczną niezbędną do ogrzewania elektrycznego... A hałas też nie najgorszy - bo generują hałas niczym odkurzacz... Same wiatraki mocowane są do dachu na nity i śruby, a cały montaż instalacji nie zajmuje dłużej niż 1 dzień...


5 gru 2012, o 12:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Cookies i Polityka prywatności