Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyc je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej »
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 21 maja 2022, o 23:26

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Ciepła woda użytkowa z wykorzystaniem spalin c.o. 
Autor Wiadomość

Post Ciepła woda użytkowa z wykorzystaniem spalin c.o.
Witam !
Potrzebuję pomocy w sprawie ogrzania ciepłej wody użytkowej poprzez wykorzystanie spalin z pieca centralnego ogrzewania. Trzeba dokonać obliczeń a ja nie wiem jak to zrobić. chcę umieścić zasobnik c.w.u. przez który bedzie przechodził czopuch c.o. Wiem że czopuch nie może być dłuższy jak 0,5 m. Spaliny z pieca c.o. mają ogrzewać ciepłą wodę użytkową. musiałbym obliczyć jaką objętość musi mieć zasobnik żeby przygotować wodę do temperatury około 60 st, ale nie większej niż 90-95 stopni Celsjusza.
Dane:
- temperatura spalin z pieca c.o. na wylocie od 110 st do 400 st. C.
- średnica rury odprowadzającej spaliny mającej przechodzić przez bojler- 120 mm
- grubość rury odprowadzającej spaliny 3mm (rura stalowa)

Zdaję sobie sprawę, że to dosyć skomplikowane chciałbym się dowiedzieć czy mój pomysł ma sens i czy warto go realizować. Podobno stosuję się również spirale montowane w kominie tylko że mój komin już stoi i mam słaby dostęp do jego wnętrza.
Jeśli ktoś wie jak to obliczyć lub chce podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem proszę o pomoc.

22 lut 2011, o 00:16

Post Re: Ciepła woda użytkowa z wykorzystaniem spalin c.o.
nigdy tego nie widziałem, na spalinach można dać wymiennik który stosują producenci kominków, np. adbar, kratki, lechma,
aby zrobić z kominka bez płaszcza wodnego kominek z płaszczem,
a potem z tego wymiennika ogrzewać cwu

11 kwi 2011, o 11:09
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ]